Delfínkova prožitková zahrada – ekologie a emoce

Naše mateřská škola má rozlehlou zahradu, ve které se nachází několik vzrostlých stromů a keřů. Po nástupu ředitelky Ivety Blažkové prochází postupnou proměnou a modernizací, s jejíž realizací pomáhají také rodiče. Na zahradě se nachází herní prvky např. multifunkční hřiště se speciální povrchovou úpravou či kládová loď a mašina, nové „pérákové“ houpačky, kladina… V přední části zahrady je dominantou jemný plážový písek, ve kterém děti chodí přes léto bosky, a podporují tak  zdravý vývoj nožní klenby a držení těla. V neposlední řadě máme na zahradě také mlhoviště, které pomáhá dětem k přirozenému otužování a letnímu osvěžení.

Vysázené túje zajišťují stín na pískovištích. Děti rády prolézají vrbovým domečkem, který pomáhá dětem tvořit hru.

Paní kuchařka založila bylinkovou zahrádku. Děti tak mají možnost přičichnout a ochutnat čerstvé bylinky, ze kterých paní kuchařka vaří a dochucuje jimi pokrmy. Na zahradě také pěstujeme jahody. Na podzim u nás rostou i houby.

Během zimy se děti starají o ptáčky. Pravidelně plní krmítka a připravují jim jedlé dobroty (lojové koule, jablíčka…). Sledujeme stopy ve sněhu a určujeme zvířata, která naši zahradu navštívila. Také hmyz je u nás vítán. Děti společně s paními učitelkami jim postavily hmyzí hotel. Na jaře se navštěvujeme místního včelaře, který nám přibližuje život a funkci včel.

Nedílnou součástí a dlouhodobou aktivitou je třídění papíru, se kterou nám pomáhají rodiče a jejich široké okolí. Samozřejmostí je také třídění surovin ve třídách.

13451248_1309234755772967_319339021_n

Delfínkova bylinková zahrádka