Delfínkova zdravá kuchyně

Mateřská škola „Delfínek“ upřednostňuje zdravou a vyváženou stravu. Do jídelníčku pravidelně zařazujeme luštěniny, maso, celozrnné pečivo aj. Samozřejmostí je dostatek ovoce a zeleniny, které si děti vybírají podle své chutě a přání.

Paní kuchařka vaří nejen energeticky vyvážená jídla, ale soustředí se také na estetické servírování jídla na talíř.

Během celého dne děti mají možnost dodržovat pitný režim. Během dne si děti vybírají mezi vodou a šťávou. Při jídla naléváme čaj, mošty, mléko, kakao či bílou kávu. Zpravidla bývají k dispozici dva druhy pití, aby si děti mohly vybrat.

Některé suroviny jsou pro děti nové. Seznamují se s nimi a učí se je jíst např. bulgur, cizrna, kuskus, pohanka, tofu, červená čočka, losos, filé aj.

Při stolování učíme děti samostatnosti. Během dne si děti samy nalévají šťávu či vodu podle své potřeby. Mladším dětem pomáháme. Svačinu si zdobí dle libosti ovocem či zeleninou. Někdy si na chléb mažou samy med, marmeládu nebo pomazánku. Starší děti si samy nalévají vodu ze džbánu. Talíř s hlavním jídlem si nosí ke stolečku samy a taky jej odnáší do kuchyňky. Učí se základní kulturu stolování – správně sedět u stolu, používat příbor aj.

DESATERO STRAVOVÁNÍ

Příklady servírovaných jídel:

1620991392163

Lámankový chléb s medvědím česnekem a sýrem

1620991449786

Bulgurové rizoto s mletým vepřovým masem, zeleninou, šafránem a sypaným sýrem

1620991366843

Tvarohový dezert s ovocem

1620992700561

Celozrnný chléb se žervé  sýrem, cherry rajčaty